syntetyczna rogówka oka

Syntetyczna rogówka oka

Wszczepianie sztucznej rogówki u niewidomych

Chirurdzy okuli z Centrum Medycznego Rabina w Izraelu z powodzeniem wszczepili pierwszą sztuczną rogówkę obustronnie niewidomemu pacjentowi. Po usunięciu bandaży 78-letni mężczyzna był w stanie czytać i rozpoznawać członków rodziny.

Wszystko to było możliwe dzięki urządzeniu opracowanemu przez izraelską firmę CorNeat Vision, które składa się z elementu optycznego przymocowanego do biokompatybilnego materiału przypominającego ludzką macierz zewnątrzkomórkową. Materiał ten nie ulega biodegradacji, ale zapewnia zarówno strukturę fizyczną, jak i sygnały biochemiczne, które pozwalają mu przyjmować fibroblasty i łączyć się z pobliskimi tkankami.

Okulista Kraków

Obecnie pacjenci z chorymi lub uszkodzonymi rogówkami mogą otrzymać przeszczepy, zwykle pozyskiwane ze zwłok. Nie ma jednak wystarczającej liczby rogówek do obejrzenia, więc opcja syntetyczna jest z pewnością mile widzianą wiadomością.

Chociaż syntetyczna rogówka jest jednym z pierwszych zastosowań materiału CorNeat, powinna mieć inne istotne zastosowania w naprawie tkanek oraz implantacji czujników medycznych i urządzeń wewnętrznych.


Chirurg Okulista Kraków

Call Now Button