Zaćma

Zaćma

zaćma

Jeżeli masz zaćmę to tak jest byś miał brudną szybę w domu. Wszystko widzisz zamglone, rozmazane a kolory są wyblakłe. Stan ten może powodować odblaski od świateł, słońca a nawet powodować olśnienie.

Z chwilą gdy objawy te sprawiają, że normalne życie staje się utrudnione, nadszedł czas rozważyć operację zaćmy. Jest to jedyny skuteczny sposób na leczenie zaćmy. Zaćma nie powoduje trwałej ślepoty. Operacja i usunięcie zaćmy zwykle przywraca widzenie jeżeli nie występują inne schorzenia narządu wzroku wpływające na widzenie. Zwykle proces ten jest powolny i rozwija się stopniowo. Częstość występowania zaćmy wzrasta z wiekiem.

Leczenie zaćmy Kraków

Zaćma może być także spowodowana przez uszkodzenie oka na przykład jego uraz. Zaćma towarzyszy częściej osobom z innymi chorobami ogólnymi, np. cukrzycą. Niektóre leki także mogą wywołać zaćmę np: sterydy. Dzieci również mogą się urodzić z zaćmą wrodzoną na skutek wad wrodzonych, czy niektórych chorób które przechodzi matka podczas ciąży. W gałce ocznej, za tęczówką znajduje się soczewka. 

Niektóre leki także mogą wywołać zaćmę np: sterydy.[/quote] W zdrowym oku soczewka jest przeźroczysta, a także bierze udział w tworzeniu obrazu na siatkówce poprzez skupianiu na niej oglądanych obrazów. Z chwilą gdy zaćma rozwija się, soczewka mętnieje i utrudnia przechodzenie promieni świetlnych przechodzących do siatkówki. Obrazy odbierane przez siatkówkę stają się zamazane a kolory wyblakłe. Zabieg usunięcia zaćmy jest jednym z najbezpieczniejszych i najczęściej wykonywanych procedur na świecie. W większości przypadków można go wykonać w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie to polega na podaniu kropli znieczulających do oka.

Usunięcie zaćmy Kraków

Operacja zaćmy na NFZ

Na czym polega zabieg usunięcia zaćmy?

Po wykonaniu dwóch małych cięć wielkości ok 2,5mm (portów rogówkowych) wypełnia się komorę przednią oka materiałem wiskoelastycznym, który chroni struktury oka podczas zabiegu. Ponieważ soczewka umieszczona jest w włóknistej torebce, przed usunięciem zmętniałej soczewki usuwa się jej przednią część. Przy pomocy głowicy generującej ultradźwięki usuwa się soczewkę i pozostałe fragmenty kory soczewki. W miejsce po zmętniałej soczewce implantuje się soczewkę sztuczną. Po usunięciu pozostałego materiału wiskoelastycznego uszczelnia się porty rogówkowe.

Z uwagi na to iż cięcia są bardzo małe i same się zamykają po podniesieniu ciśnienia w oku nie ma potrzeby używania szwów. Nowoczesna technologia i rozwój biomateriałów z których wykonuje się soczewki wewnątrzgałkowe dają dodatkowe możliwości. Po zabiegu wpuszcza się do worka spojówkowego krople z antybiotykiem i zakłada osłonkę na oko. Po około dwóch godzinach po zabiegu pacjent może iść do domu. Na następny dzień pacjent przychodzi do kontroli pooperacyjnej. Jeżeli wszystko przebiegło bez powikłań już na drugi dzień powinna być zauważalna znaczna poprawa ostrości wzroku. W okresie pooperacyjnym przyjmowane są do operowanego oka krople. Nowoczesna technologia i rozwój biomateriałów z których wykonuje się soczewki wewnątrzgałkowe dają dodatkowe możliwości. Oprócz poprawy widzenia u pacjentów z zaćmą przy zastosowaniu specjalnych soczewek wieloogniskowych pacjent może całkowicie pozbyć się okularów. Ponadto wszczepiając soczewkę o odpowiedniej mocy można zlikwidować dotychczasową wadę wzroku.

Operacja zaćmy Kraków

Zabieg operacyjny usunięcia zaćmy

Leczenie zaćmy jak i zabieg operacyjny usunięcia zaćmy jest przeprowadzany bez kolejki i refundowany przez NFZ. Jeżeli interesuje Cię szybka operacja zaćmy umów się na wizytę w gabinecie okulistycznym w Krakowie. Gwarantujemy krótkie terminy operacji zaćmy w Krakowie, które przeprowadzamy na Fundusz Zdrowia jak i prywatnie.

Sprawdź również najczęściej zadawane pytania przez naszych pacjentów dotyczące zaćmy, operacji zaćmy, przeciwwskazań.

Uwaga
Materiały zawarte na stronie mają jedynie charakter informacyjny i należy pamiętać, że nie zastąpią wizyty u specjalisty.


L
ekarz okulista Kraków

Call Now Button