Męty

Męty

męty

Męty w ciele szklistym to zjawisko, które polega na postrzeganiu małych, pływających punkcików, nitkowatych struktur w polu widzenia. Te zaciemnienia czy męty są rzeczywiście skupiskami kolagenu lub innych substancji w ciele szklistym oka.

Najczęściej męty w ciele szklistym są nieszkodliwe i naturalnym efektem procesu starzenia się ciała szklistego. W miarę upływu lat ciało szkliste może zmieniać swoją strukturę i kurczyć się, co powoduje tworzenie się tych małych skupisk. Gdy światło wpada do oka, rzucane są na siatkówkę cienie tych struktur, co skutkuje postrzeganiem ich w polu widzenia.

Większość osób ma męty w ciele szklistym, ale nie zawsze są one widoczne. Męty w ciele szklistym są bardziej zauważalne na jasnym tle i poruszają się wraz z ruchami oczu.

W większości przypadków męty w ciele szklistym nie wymagają żadnego leczenia. Jednak jeśli nagle pojawią się duże ilości lub towarzyszy im błyski światła, może to wskazywać na poważniejsze problemy, takie jak odwarstwienie siatkówki.

W takich sytuacjach ważne jest, aby jak najszybciej udać się do okulisty, który przeprowadzi odpowiednie badania oczu w celu oceny stanu i wykluczenia poważnych schorzeń. W niektórych rzadkich przypadkach, gdy męty w ciele szklistym powodują znaczne zakłócenie widzenia lub są związane z innymi problemami, okulista może rozważyć interwencję chirurgiczną, ale taka sytuacja zdarza się rzadko.

Co jest przyczyną powstania mętów?
Oko jest wypełnione galaretowatą substancją zwaną ciałem szklistym, które zbudowane jest  z włókien kolagenu. Włókna te z wiekiem zagęszczają się na skutek zmian biochemicznych i stopniowej utraty wody. U niektórych osób, zazwyczaj w wieku powyżej 40 roku życia, ciało szkliste może odłączyć się od siatkówki.

Na skutek tego dochodzi do podrażnienia siatkówki co objawia się pojawiającymi się „błyskami” i zwiększoną ilością „mętów”. Jest to tylne odłączenie ciała szklistego i może ,w niektórych przypadkach, prowadzić do odwarstwienia siatkówki.

Usuwanie Mętów Ciała Szklistego na NFZ

Laserowe i chirurgiczne usuwanie mętów

Czy pojawienie się mętów może być poważnym schorzeniem?
Najczęściej pacjent nie powinien być zaniepokojony widząc pojedyncze męty w polu widzenia, zwłaszcza jeśli są one tam przez jakiś czas. Jednakże nagłe pojawienie się dużej ilości mętów lub wzrost ich liczby oraz towarzyszące „błyski” mogą świadczyć o tylnym odłączeniu ciała szklistego. Stan ten powinien być zweryfikowany przez specjalistę w celu wykluczenia odwarstwienia siatkówki lub wewnątrzgałkowego stanu zapalnego.

Czy męty można usunąć?
Usuwanie mętów w oku (z oka) jest technicznie możliwe. Aby usunąć męty można wykonać operację w celu usunięcia ciała szklistego. Zabieg taki nazywa się witrektomia. Niestety, ta operacja niesie poważne zagrożenie dla wzroku z powodu możliwych powikłań. W wielu przypadkach męty znikają opadając z pola widzenia opadają. W ekstremalnych sytuacjach jedynym sposobem leczenia mętów jest witrektomia. Ten zabieg operacyjny jest refundowany przez NFZ.

Uwaga
Materiały zawarte na stronie mają jedynie charakter informacyjny i należy pamiętać, że nie zastąpią wizyty u specjalisty.


Lekarz Okulista Kraków

Call Now Button