Leczenie chorób oczu Kraków
Leczenie chorób oczu Kraków
Diagnostyka chorób oczu
W prawidłowym oku obraz skupiany jest przez soczewkę i powstaje na siatkówce oka skąd przesyłany jest do mózgu.
W wypadku gdy obraz ten powstaje przed siatkówką mamy do czynienia z krótkowzrocznością, a w przypadku gdy obraz powstaje za siatkówką nazywamy taki stan nadwzrocznością.
Około 40 roku życia rozpoczyna się starczowzroczność, jest to stan w którym tracimy zdolność widzenia obiektów z bliskiej odległości na skutek utraty akomodacji oka. Wady wzroku jak również starczowzroczność najczęściej korygujemy okularami lub soczewkami kontaktowymi. W wypadku gdy okulary nam przeszkadzają np. gdy uprawiamy sport lub nie tolerujemy soczewek kontaktowych na pomoc przychodzi nam chirurgia refrakcyjna tzn. laserowa korekcja wady wzroku. W tym wypadku wiązka lasera koryguje kształt rogówki zmieniając refrakcją całego układu optycznego oka.
Diagnozowanie wad wzroku Kraków
Najczęstszą chorobą oczu jest zaćma. Choroba ta polega na mętnieniu soczewki prowadząc do spadku ostrości wzroku a nawet ślepoty. Postęp technologiczny sprawił że leczenie zaćmy jest stosunkowo krótkim i bezpiecznym zabiegiem a rehabilitacja po operacji jest bardzo krótka. W chwili obecnej zabieg usunięcia zaćmy jest najczęściej wykonywaną procedurą chirurgiczną na świecie.
Od około 20 lat coraz częściej diagnozowaną przyczyną spadku ostrości widzenia i ubytku centralnego pola widzenia jest zwyrodnienie plamki żółtej – AMD. Jest to bardzo poważne i postępujące schorzenie wpływające na jakość życia pacjentów. Główną metodą leczenia są iniekcje dogałkowe leku – antyVEGF i substytucja mikroelementów i witamin. Jednak niezwykle istotne i w tym przypadku jest regularna kontrola okulistyczna.
Oprócz oka patologia dotyka również aparatu ochronnego to znaczy powiek i spojówek. Niezwykle często występuje zapalenie spojówek, którego przyczyną może być infekcja bakteryjna, zespół suchego oka czy zapalenie brzegów powiek.
Częstym schorzeniem powiek jest jęczmień czyli stan zapalny gruczołów powiekowych. Leczenie jego polega na stosowaniu kropli lub maści zawierających antybiotyk i najczęściej mija po kilku dniach leczenia. W wypadku braku leczenia bądź niewłaściwego leczenia może rozwinąć się gradówka.
Lekarz okulista Kraków P.Chaniecki