Ciekawostki okulistyczne

Ciekawostki okulistyczne

Rola witamin w prawidłowym funkcjonowaniu naszego wzroku

Witaminy odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia naszego wzroku. Odpowiednie ich spożycie może znacząco wspierać naszą zdolność widzenia i opóźniać procesy degeneracyjne związane z wiekiem.

Rola mikroelementów w funkcjonowaniu narządu wzroku

Mikroelementy, choć potrzebne nam w niewielkich ilościach, mają ogromne znaczenie dla zdrowia naszych oczu. Ich spożycie może zapobiegać chorobom oczu i wspierać ogólną funkcję wzrokową.

leczenie wad wzroku przy pomocy soczewek fakijnych
Leczenie wad wzroku przy pomocy soczewek fakijnych

Jeśli masz wadę wzroku a nie możesz z przyczyn medycznych lub innych wykonać laserowej korekcji swojej wady, warto skonsultować się z okulistą i dowiedzieć się więcej na temat soczewek fakijnych.

fakoemulsyfikacja zaćmy
Co to jest fakoemulsyfikacja zaćmy?

Fakoemulsyfikacja to nowoczesna technika stosowana w chirurgii zaćmy, polegająca na usunięciu zmętniałej lub nieprzezroczystej soczewki z oka. Zaćma występuje, gdy naturalna soczewka oka staje się mętna, powodując niewyraźne widzenie.

powikłania po sterydoterapii
Powikłania po sterydoterapii

Długotrwałe stosowanie sterydów może wiązać się z pewnym ryzykiem powikłań okulistycznych. Steroidy są potężnymi lekami przeciwzapalnymi, które mogą być skuteczne w leczeniu różnych schorzeń takich jak choroby autoimmunologiczne, np. RZS.

okulary ochronne mogą uratować wzrok
Okulary ochronne mogą uratować wzrok

Bezpieczeństwo i ochrona pracowników jest priorytetem w każdej branży i miejscu pracy. Wiele zawodów niesie ze sobą pewne ryzyko i potencjalne zagrożenia dla zdrowia i życia. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich środków ochrony, takich jak okulary ochronne.

technologia 3d w chirurgii zaćmy
Technologia 3D w chirurgii zaćmy

Technologia 3D w operacjach oczu, wykorzystuje zaawansowane techniki obrazowania do poprawy precyzji i skuteczności zabiegów. Umożliwia chirurgowi dokładne planowanie oraz lepszą percepcję struktury oka.

sztuczna rogówka
Sztuczna rogówka

Naukowcy z Uniwersytetu Linköping w Szwecji opracowali implant rogówkowy na bazie kolagenu, który może przywrócić wzrok niewidomym pacjentom z chorobą rogówki. Przełom może utorować drogę takim pacjentom do skutecznego leczenia.

co zrobić gdy po operacji zaćmy pozostanie wada wzroku
Co zrobić gdy po operacji zaćmy pozostanie wada wzroku?

Operacja zaćmy to powszechna i skuteczna procedura, która pomaga pacjentom odzyskać wyraźne widzenie poprzez usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową (IOL).

zabiegi okulistyczne prywatnie czy na nfz
Zabiegi okulistyczne prywatnie czy na NFZ?

Jakie możemy odnieść korzyści wykonując zabieg komercyjny(odpłatny) zamiast zabiegu wykonywanego na NFZ? Różnica między soczewkami wszczepianymi w ramach zabiegów na Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) a komercyjnymi może dotyczyć kilku czynników, takich jak dostępność, rodzaj soczewki i koszty.

gradówka na oku
Gradówka na oku

Gradówka jest częstym schorzeniem powiek, charakteryzującym się powstawaniem małego, guzka lub obrzęku po wewnętrznej stronie powieki. Występuje, gdy jeden z gruczołów Meiboma, które są odpowiedzialne za wytwarzanie oleistego składnika łez, zostaje zablokowany lub ulegnie zapaleniu.

refrakcyjna wymiana soczewki
Wymiana soczewki Clear Lens Extraction

Clear Lens Extraction (CLE), znana również jako refrakcyjna wymiana soczewek, to zabieg chirurgiczny stosowany w celu poprawienia wzroku i zmniejszenia zależności od okularów lub soczewek kontaktowych. Stanowi alternatywę dla laserowych zabiegów refrakcyjnych typu LASIK czy PRK.

soczewki o wydłużonej ogniskowej
Soczewki o wydłużonej ogniskowej

Soczewki wewnątrzgałkowe EDOF (IOL) stanowią następny krok w dziedzinie leczenia zaćmy i starczowzroczności. EDOF oznacza rozszerzoną głębię ostrości, która odnosi się do zdolności soczewki do zapewniania wyraźnego widzenia na różne odległości.

międzynarodowe centrum badań oka icter
Międzynarodowe Centrum Badań Oka

Międzynarodowe Centrum Badań Oka ICTER jest jednym z 14 ośrodków badawczych działających w Polsce, dzięki Funduszom Europejskim z programu Inteligentny Rozwój (POIR) przyznanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach Programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB).

soczewka premium
Co to jest soczewka premium?

Wybierając soczewki premium, możesz cieszyć się znacznie lepszym widzeniem i większą swobodą. Soczewka premium to zaawansowane technologicznie soczewki, które oferują szereg korzyści w porównaniu do tradycyjnych soczewek stosowanych podczas operacji zaćmy.

fioletowe oczy
Fioletowe oczy

Fioletowe oczy są jednymi z najrzadszych kolorów oczu na świecie. To wyjątkowe i tajemnicze zjawisko jest spowodowane brakiem melaniny, czyli pigmentu, który nadaje kolor skórze, włosom i oczom. Kolor oczu jest określany przez ilość i rodzaj pigmentu zawartego w tęczówce.

soczewki wieloogniskowe w leczeniu zaćmy
Soczewki wieloogniskowe w leczeniu zaćmy

Soczewki wieloogniskowe to innowacyjna opcja dla pacjentów, którzy cierpią na zaćmę. Zaćma to choroba, prowadząca do zmętnienia soczewki oka, co powoduje zaburzenia widzenia. Jednym ze sposobów leczenia zaćmy jest zabieg usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką.

rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych używanych w chirurgii zaćmy
Rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych używanych w chirurgii zaćmy

Soczewki wewnątrzgałkowe są stosowane w chirurgicznym zabiegu usunięcia zaćmy w celu zastąpienia naturalnego soczewki oka, która uległa zmętnieniu. Istnieją różne rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych, które lekarz może zastosować.

historia zabiegów usuwania zaćmy
Historia usuwania zaćmy

Historia zabiegów usuwania zaćmy sięga już starożytności. W Egipcie około 2000 lat p.n.e. lekarze stosowali metody chirurgicznego usuwania zaćmy. Opisy zabiegów można znaleźć w papirusach z tamtego okresu. W starożytnej Grecji i Rzymie również zajmowano się leczeniem zaćmy.

artyści chorujący na zaćmę
Artyści chorujący na zaćmę

Zaćma to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku, a choroba ta może dotknąć każdego, w tym sławnych artystów. Jednym z takich artystów, którzy chorowali na zaćmę, był niemiecki kompozytor Johann Sebastian Bach. W 1750 roku, w wieku 65 lat, Bach stracił wzrok w wyniku powikłań po operacji zaćmy.

usuwanie zaćmy w pandemii
Usuwanie zaćmy w pandemii

Usuwanie zaćmy w czasach pandemii Covid19. W roku 2020 w Polsce wykonano o 30% mniej zabiegów usunięcia zaćmy w porównaniu z rokiem 2019. Wielu pacjentów wymagających zabiegu usunięcia zaćmy odkładało go w czasie, obawiając się zakażenia wirusem COVID-19.

diagnostyka amd
Diagnostyka AMD

Firma Notal Vision prowadzi badanie mające na celu zbadanie dziennej dynamiki płynu podsiatkówkowego u pacjentów otrzymujących leczenie anty-VEGF z powodu wysiękowego zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD).

usuwanie ciała obcego oka
Usuwanie ciała obcego z oka

Ciało obce wewnątrzgałkowe uszkadza oko mechanicznie, może być źródłem zakażenia lub działać toksycznie na struktury wewnątrzgałkowe, dlatego kluczowa jest prawidłowa i szybka diagnostyka oraz odpowiednie leczenie.

nowe metody leczenia suchego oka
Nowe metody leczenia suchego oka

Neurostymulator iTEAR100® to zatwierdzone przez FDA samodzielne, kieszonkowe urządzenie, które wymaga jedynie 30-sekundowej aplikacji na skórę zewnętrznej części nosa. W badaniach wykazano, że jest dobrze tolerowany i skuteczny.

wylew krwi do oka
Wylew krwi do oka

Wylew krwi do ciała szklistego jest dość częstym stanem okulistycznym, polegającym na wydostaniu się krwi z naczyń (najczęściej siatkówki) do komory ciała szklistego. Najczęściej powodem wylewu krwi do ciała szklistego są nowopowstałe naczynia o nieprawidłowej.

operacja zaćmy
Operacja zaćmy

Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki pacjenta i wszczepieniu nowej, sztucznej. Przed operacją pacjent przechodzi serie pomiarów niezbędnych do oszacowania mocy soczewki. W większości przypadków dąży się do osiągnięcia emmetropii.

nowe sposoby podawania leków u pacjentów z amd
Nowy sposób podawania Anty-VEGF

Terapia czynnikiem wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF) radykalnie zrewolucjonizowała leczenie zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD), cukrzycowego obrzęku plamki i niedrożności żył siatkówkowych.

soczewki kontaktowe mierzące glukozę u pacjentów z cukrzycą
Soczewki kontaktowe do pomiaru glukozy

Naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Pohang (POSTECH) donoszą o opracowaniu
inteligentnych soczewek kontaktowych
do jednoczesnego pomiaru glukozy
i kontrolowanego dostarczania leków.

okulary poprawiające centralne widzenie
Okulary poprawiające centralne widzenie

Utrata wzroku centralnego jest niszczycielskim powikłaniem chorób, takich jak cukrzyca i zwyrodnienie plamki żółtej. Ponieważ widzenie centralne jest odpowiedzialne za ostrość wzroku, jego utrata może poważnie wpłynąć na niezależność.

płynna proteza w leczeniu siatkówki oka
Płynna proteza w leczeniu siatkówki oka

Protezy siatkówki obiecują przywrócenie wzroku osobom ze zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem, zapaleniem barwnikowym siatkówki i innymi stanami, które prowadzą do utraty
funkcjonalnych fotoreceptorów.

terapia genami w leczeniu amd
Terapia genami w leczeniu AMD

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem postać wysiękowa i szereg innych chorób oczu, w tym chorób wrodzonych, jest związanych ze zmutowanymi genami, które powodują nieprawidłowości w naczyniach krwionośnych.

okulary wspomagające wzrok u słabowidzących
Okulary wspomagające wzrok u słabowidzących

eSight, firma z Toronto w Kanadzie, przedstawiła najnowszą wersję swoich poprawiających widzenie elektronicznych okularów dla osób ze słabym wzrokiem, a nawet niedowidzącym. ESight 4 ma dwa ekrany 1280 × 960, które wyświetlają obrazy przechwycone.

syntetyczna rogówka oka
Syntetyczna rogówka oka

Chirurdzy okuli z Centrum Medycznego Rabina w Izraelu
z powodzeniem wszczepili pierwszą sztuczną rogówkę obustronnie niewidomemu pacjentowi.
Po usunięciu bandaży 78-letni mężczyzna
był w stanie czytać i rozpoznawać
członków rodziny.

poprawa widzenia przy pomocy implantu mozgu
Poprawa widzenia przy pomocy implantu mózgu

Naukowcy z Australii przygotowują się do badań klinicznych implantu mózgowego, który może przywrócić wzrok u osób niewidomych. Opracowany system Gennaris obejmuje całkowite pominięcie oka i skierowanie go do centrum widzenia w mózgu.

soczewka kontaktowa mierzaca biomarkery we łzach
Hydrożelowa soczewka kontaktowa mierząca biomarkery we łzach

Naukowcy z Instytutu Terasaki w Los Angeles opracowali prototyp soczewki kontaktowej, która może pomóc w pobieraniu próbek łez do celów diagnostycznych, a także poprawić przepływ łez, aby potencjalnie zapobiec chorobie suchego oka.

soczewki kontaktowe ze zmienną ogniskową
Soczewki kontaktowe ze zmienną ogniskową

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Harbin Institute of Technology w Chinach opracowali teraz biomimetyczną miękką soczewkę kontaktową, która może zmieniać swoją moc przez użytkownika po prostu mrugając.

wpływ bezdechu na jaskrę
Wpływ bezdechu na jaskrę

Osoby z obturacyjnym bezdechem sennym (OSAS), zaburzeniem charakteryzującym się powtarzającymi się epizodami wstrzymanego i płytkiego oddychania podczas snu, występuje około dziesięciokrotnie większe prawdopodobieństwo rozwoju jaskry.

badanie wzroku w celu wczesnego wykrycia alzheimera
Badanie wzroku w celu wczesnego
wykrycia Alzheimera

W Washington University School of Medicine w St. Louis naukowcy stwierdzili oznaki choroby Alzheimera w oczach pacjentów, co potencjalnie daje możliwość nieinwazyjnego i szybkiego testu na tę chorobę.

witrektomia oka
Witrektomia oka

Witrektomia to operacja dotycząca tylnego odcinka gałki ocznej. Polega na usunięciu ciała szklistego, które wypełnia wnętrze oka i poprzez to dotarciu do siatkówki. Podczas zabiegu witrektomii lekarz okulista jest w stanie leczyć różne patologie siatkówki oka.

badania okulistyczne w xx leciu miedzywojennym
Okulistyka polska okresu XX lecia międzywojennego

Oko pomimo bardzo złożonej budowy anatomicznej oraz niewielkich rozmiarów wymagających bardzo ostrożnych manipulacji od dawna było obiektem zainteresowań lekarzy – chirurgów i okulistów.

soczewka wieloogniskowa
Soczewka wieloogniskowa

Rozwój nowoczesnej technologii w chirurgii zaćmy
a także w chirurgii refrakcyjnej spowodował powstanie wielu bardzo dobrych i bezpiecznych soczewek wewnątrzgałkowych.

budowa oka
Jak zbudowane jest oko?

Narząd wzroku człowieka zbudowany jest z oczu oraz narządów dodatkowych, które znajdują się w jego sąsiedztwie. Oko połączone jest z ośrodkowym układem nerwowym przez nerw wzrokowy, który przesyła bodźce do mózgu.

jak działa oko
Jak działa oko?

Układ optyczny oka działa podobnie do aparatu fotograficznego. Promień świetlny zanim dojdzie do fotoreceptorów siatkówki przechodzi przez rogówkę, źrenicę, soczewkę i ciało szkliste podobnie jak w obiektywie aparatu.

powikłania okulistyczne towarzyszące cukrzycy
Powikłania okulistyczne towarzyszące cukrzycy

Najpoważniejszym schorzeniem oczu towarzyszącym cukrzycy jest - retinopatia cukrzycowa. Dotyczy ona siatkówki - niezwykle ważnej części oka odpowiedzialnej za odbiór i przetwarzanie bodźców. Początkowe stadia tego schorzenia mogą przebiegać bezobjawowo.

Call Now Button