Kępki żółte

Kępki żółte

kępki żółte

Kępki żółte to podskórne złogi cholesterolu, które najczęściej występują na powiekach. Zmiany są mają charakter grudkowo-plamkowy, o żółtym zabarwieniu, zazwyczaj dobrze odgraniczone dobrze odgraniczone. W niektórych pacjentów kępki żółte mogą zlewać się tworząc większe zmiany. Kępki żółte najczęściej zlokalizowane są w okolicy kąta przyśrodkowego oka, ale mogą występować także w innych okolicach ciała. Kępki żółte nie dają objawów bólowych i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia zdrowia pacjenta.

Przyczyny guzków na powiekach:
Kępki żółte powstają na skutek odkładania się złogów cholesterolu w skórze. Najczęściej występują u pacjentów z hipercholesterolemią, jednak mogą również występować u pacjentów bez zaburzeń lipidowych.

Czynniki ryzyka:
1. zmiany często dotykają osoby, u których stwierdzono hiperlipoproteinemię, czyli podwyższone stężenie lipidów we krwi
2. cukrzyca, miażdżyca, choroby nerek i wątroby
3. predyspozycje genetyczne.

Jak się pozbyć kępek żółtych na powiece?

Leczenie kępek żółtych:
Kępki żółte mogą być leczone chirurgicznie za pomocą wycięcia przy użyciu skalpela lub usunięte laserowo. Zabieg – operacja usunięcia kępek żółtych wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu zmiany lekarz okulista zszywa skórę powiek. Po około 7 dniach szwy są usuwane. Po zabiegu operacyjnym pacjent może udać się do domu.


Okulista Kraków

Call Now Button