poprawa widzenia przy pomocy implantu mozgu

Poprawa widzenia przy pomocy implantu mózgu

Naukowcy z Australii przygotowują się do badań klinicznych implantu mózgowego, który może przywrócić wzrok u osób niewidomych. Opracowany na Uniwersytecie Monash w Melbourne system Gennaris obejmuje całkowite pominięcie oka i skierowanie go do centrum widzenia w mózgu.

Osoba nosiłaby okulary wyposażone w kamerę, która za pośrednictwem komputera przekazuje to, co widzi, do implantu mózgowego. Implant bezprzewodowy jest umieszczony na powierzchni mózgu i może wygenerować 172 różne jasne punkty, które osoba może zobaczyć. Prawidłowo wytwarzając te tak zwane fosfeny, powinno być możliwe zapewnienie podstawowych informacji wizualnych o tym, co znajduje się przed użytkownikiem. Ma to konsekwencje dla wielu schorzeń, które powodują dysfunkcje oka, a także nerwu wzrokowego, a więc daje nadzieję tym, którzy kiedyś myśleli, że nigdy więcej nie będą mieli szansy zobaczyć.

Chirurg Okulista Kraków

Nowe implanty są dość małe, a ponieważ nie wymagają cewników/drutów, które przechodzą przez skórę głowy, mogą pozostawać wszczepione przez długi czas bez obawy o infekcję. Chociaż system jest projektowany specjalnie w celu przywrócenia wzroku, ta sama technologia może pomóc przezwyciężyć paraliż u wielu pacjentów, omijając uszkodzone nerwy i łącząc dotknięte kończyny bezpośrednio z mózgiem.

Istniejący prototyp obejmuje urządzenie zakładane na głowę, które ma kamerę, sprzęt i oprogramowanie do przetwarzania obrazu, nadajnik bezprzewodowy oraz implant składający się z płytek o wymiarach 9 × 9 milimetrów.

Przywracanie wzroku niewidomym

Implant mózgu szansą na przywrócenie widzenia

„Korowe protezy wzroku mają na celu przywrócenie percepcji wzrokowej osobom, które utraciły wzrok, poprzez dostarczenie stymulacji elektrycznej do kory wzrokowej – obszaru mózgu, który odbiera, integruje i przetwarza informacje wizualne” – powiedział Arthur Lowery, jeden z twórców technologii , w ogłoszeniu. „Nasz projekt tworzy wizualny wzór z kombinacji nawet 172 punktów świetlnych (fosfenów), które dostarczają jednostce informacji potrzebnych do poruszania się po środowisku wewnętrznym i zewnętrznym oraz rozpoznawania obecności ludzi i przedmiotów wokół nich”.

Technologia systemu Gennaris została już wypróbowana na owcach, z bardzo pozytywnymi wynikami opublikowanymi w Journal of Neural Engineering. W badaniu zwierzętom podano ponad 2700 godzin stymulacji wzrokowej bez żadnych zauważalnych skutków ubocznych.


Lekarz Okulista Kraków

Call Now Button