soczewki kontaktowe ze zmienną ogniskową

Soczewki kontaktowe ze zmienną ogniskową

Chociaż dwuogniskowe i progresywne soczewki kontaktowe są obecnie szeroko dostępne, nadal są „głupimi” urządzeniami, które wymagają od użytkownika dostosowania się do nich. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Harbin Institute of Technology w Chinach opracowali teraz biomimetyczną miękką soczewkę kontaktową, która może zmieniać swoją moc przez użytkownika po prostu mrugając. Daje to możliwość widzenia osobą z upośledzoną akomodacją, głównie związaną z wiekiem, wyraźnego widzenia przedmiotów z różnej odległości. Sama soczewka nie został jeszcze wypróbowany bezpośrednio na oku ludzkim. Nadal znajduje się w dość dużym systemie elektromagnetycznym, który zmienia jego kształt.

Inteligentne soczewki kontaktowe,
zmieniające swoją ogniskową na żądanie

Z powodzeniem próbowali tego ludzie noszący elektrody przyklejone do skóry wokół oka, które mierzyły sygnały elektrokulograficzne dochodzące z wnętrza. Sygnały te służyły jako wyzwalacze do zmiany ogniskowej soczewki, tak że osoba nosząca elektrody mrugnęła określoną liczbę razy, soczewka automatycznie zmieniła swój kształt na pożądany współczynnik powiększenia.

Naukowcy mają nadzieję, że w niezbyt odległej przyszłości będą w stanie zminiaturyzować swój prototyp potwierdzający poprawność koncepcji, tak aby można go było umieścić w oku.

inteligentne soczewki

 


Lekarz Okulista Kraków

Call Now Button