soczewka wieloogniskowa

Soczewka wieloogniskowa

Rozwój nowoczesnej technologii w chirurgii zaćmy a także w chirurgii refrakcyjnej spowodował powstanie wielu bardzo dobrych i bezpiecznych soczewek wewnątrzgałkowych. Standardowo podczas zabiegu usunięcia zaćmy, po usunięciu zmętniałej soczewki dokonuje się wczepu soczewki sztucznej. Zwykle stosowana jest soczewka jednoogniskowa. Są to implanty dajce możliwość dobrego widzenia z jednej odległości np.: dobre widzenie z daleka. Rozwiązania takie stosowane są od momentu wynalezienia soczewki czyli od 1945 roku.

Od około piętnastu lat stosowane są soczewki dwu i wieloogniskowe. Działają one na zasadzie jednoczasowego tworzenia różnych obrazów z różnych odległości na siatkówce – pseudoakomodacja. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest pozbycie się okularów do czytania lub chodzenia po zabiegu usunięcia zaćmy. Niestety technologia ta nie jest doskonała i obarczona jest różnymi niedogodnościami. Jedną z nich jest słabe widzenie z odległości pośrednich np.: praca przy komputerze czy uciążliwe powstawanie aberracji i efektu olśnienia.

Najnowszą technologią na rynku soczewek wewnątrzgałkowych jest soczewka trójogniskowa, soczewka dająca bardzo dobrą widoczność we wszystkich odległościach. Na rynku polskim od niedawna dostępna jest AT LISA tri Carl Zeiss Meditec AG, będąca przedstawicielem tej grupy soczewek.

NA LISA tri 839MP konstrukcja soczewki

Taka konstrukcja zapewnia doskonałe widzenie z bliska i z daleka bez utraty widzenia pośredniego. Soczewka ta jest soczewką trzeciej generacji z trójogniskową (soczewka trójogniskowa) optyką dlatego zapewnia doskonałe widzenie na wszystkich dystansach już w dzień po zabiegu. Zwłaszcza, AT LISA tri zwiększa widzenie pośrednich odległości w porównaniu z powszechnie stosowanymi soczewkami dwu i wieloogniskowymi. (soczewka wieloogniskowa)

 

aft

Soczewki te powszechnie wszczepiane są w Europie od lipca 2011 roku. W tym krótkim czasie, okazało się że pacjenci są bardzo zadowoleni z efektów operacji co pozwoliło im szybko wrócić do pełnej aktywności. Oprócz poprawy jakości obrazu, AT Lisa tri jest soczewką bardzo stabilną w oku, ma konstrukcję mającą na celu zapewnić ostre widzenie z każdej odległości, oraz aby skorygować aberracje, występowanie odblasków i efektu ”halo”- rozproszenie światła wokół ich źródeł. Soczewka umieszczona jest fabrycznie w implantatorze, który ułatwia implantacje nawet przez cięcie 1,8 mm i zwiększa precyzję i bezpieczeństwo zabiegu.

Wszczepianie soczewki wieloogniskowej

Dobry okulista Małopolska

Z uwagi na to iż chirurgia zaćmy stała się bardzo bezpieczna, rozwiązanie takie może być stosowane nawet u ludzi nie mających zaćmy, a chcących tylko pozbyć się okularów. W związku z tym soczewka trójogniskowa jest szczególnie dobrym rozwiązaniem.


Lekarz Okulista Kraków

Call Now Button