sztuczna rogówka

Sztuczna rogówka oka

Naukowcy z Uniwersytetu Linköping w Szwecji opracowali implant rogówkowy na bazie kolagenu, który może przywrócić wzrok niewidomym pacjentom z chorobą rogówki. Przełom może utorować drogę takim pacjentom do skutecznego leczenia chorób rogówki bez konieczności przeszczepiania rogówki od dawcy ludzkiego. Brakuje rogówek dawców, dlatego stworzenie gotowej alternatywy mogłoby być bardzo przydatne.

Implant rogówki

Pozapalne i pourazowe blizny rogówki

Bioinżynieryjnie rogówka została stworzona przy użyciu wysoko oczyszczonego kolagenu pochodzącego ze świńskiej skóry, produktu ubocznego przemysłu spożywczego. Naukowcy opracowali metodę podwójnego sieciowania oczyszczonego kolagenu, wykorzystując zarówno techniki sieciowania chemicznego, jak i fotochemicznego, w wyniku czego uzyskano stabilizowany i wytrzymały implant, który może znacząco poprawić wzrok biorców.

Prawie 13 milionów ludzi na całym świecie jest niewidomych z powodu chorób rogówki, ale pozyskanie rogówki od dawcy w celu przywrócenia wzroku jest trudne ze względu na jej niedobór. Istnieje pilna potrzeba opracowania bioinżynieryjnych rozwiązań alternatywnych, aby pomóc w rozwiązaniu problemu tej niedostatecznej populacji pacjentów. Wydaje się, że właśnie to osiągnięto w najnowszym badaniu. Źródło Medgadget.

Okulista Kraków

Call Now Button