refrakcyjna wymiana soczewki

Refrakcyjna wymiana soczewki Clear Lens Extraction (CLE)

alternatywa dla laserowej chirurgii refrakcyjnej

Clear Lens Extraction (CLE), znana również jako refrakcyjna wymiana soczewek, to zabieg chirurgiczny stosowany w celu poprawienia wzroku i zmniejszenia zależności od okularów lub soczewek kontaktowych. Stanowi alternatywę dla laserowych zabiegów refrakcyjnych typu LASIK czy PRK. CLE może być odpowiednią opcją dla osób z cieńszą rogówką a także są w wieku powyżej 45 roku życia, które sprawiają, że laserowa chirurgia refrakcyjna jest mniej odpowiednia.

W chirurgii CLE naturalna soczewka oka jest usuwana i zastępowana sztuczną soczewką wewnątrzgałkową (IOL). Procedura jest podobna do operacji zaćmy, w której zmętniałą soczewkę zastępuje się soczewką IOL. Jednak w CLE soczewka jest przezierna a operacja jest wykonywana głównie w celu korekcji wzroku, a nie leczenia zaćmy.

Procedura wymiany soczewwki CLE

Przed poddaniem się operacji CLE przeprowadzone jest dokładne badaniu oczu, aby ocenić ich stan oczu i określić najbardziej odpowiednią soczewkę wewnątrzgałkową do swoich potrzeb.

Znieczulenie: operacja CLE jest zwykle wykonywana w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że ​​będziesz przytomny, ale twoje oko nie będzie odczuwać podczas operacji bólu aby zapewnić komfort podczas zabiegu.

Usunięcie soczewki: wykonuje się małe nacięcie w rogówce, a przezroczystą soczewkę delikatnie usuwa się za pomocą specjalistycznych narzędzi. Soczewka jest zwykle usuwana metodą fakoemulsyfikacji.

Implantacja soczewki wewnątrzgałkowej (IOL): Po usunięciu naturalnej soczewki sztuczna IOL jest wprowadzana do oka przez to samo nacięcie. IOL jest ostrożnie umieszczana w torebce soczewki, w której znajdowała się naturalna soczewka. Dostępne są różne rodzaje soczewek IOL, w tym soczewki jednoogniskowe, wieloogniskowe i toryczne. Rodzaj soczewki określa się w oparciu o twoje potrzeby wzrokowe.

Rekonwalescencja po zabiegu: Zabieg wykonywany jest w procedurze chirurgii jednego dnia .Twoje oko może być osłonięte osłoną ochronną i będziesz musiał stosować krople. Zostaną zaplanowane regularne wizyty kontrolne w celu monitorowania procesu gojenia i rozwiązania wszelkich wątpliwości.

Operacja CLE oferuje kilka korzyści. Może korygować szeroki zakres wad refrakcji, w tym krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Sztuczną soczewkę IOL można dostosować do konkretnych wymagań dotyczących wzroku, potencjalnie zapewniając doskonałą ostrość widzenia.

Jednak, jak każda procedura chirurgiczna, CLE wiąże się z potencjalnym ryzykiem i powikłaniami. Aby podjąć świadomą decyzję, konieczne jest omówienie potencjalnego ryzyka i korzyści z chirurgiem okulistą.

Pamiętaj, że operacja CLE to specjalistyczna procedura, która wymaga wiedzy okulisty oraz chirurga oka, który ma doświadczenie w przeprowadzaniu wymiany soczewek refrakcyjnych.

Ważne jest, aby skonsultować się z okulistą, który może ocenić Twoją konkretną sytuację, dostarczyć szczegółowych informacji i wskazać najbardziej odpowiednie opcje korekcji wzroku dla Twoich potrzeb i preferencji.

Call Now Button