rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych używanych w chirurgii zaćmy

Rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych

Soczewki używane w chirurgii zaćmy

Soczewki wewnątrzgałkowe są stosowane w chirurgicznym zabiegu usunięcia zaćmy w celu zastąpienia naturalnego soczewki oka, która uległa zmętnieniu. Istnieją różne rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych, które lekarz okulista może zastosować, w zależności od potrzeb pacjenta.

  • Pierwszym rodzajem soczewki jest monofokalna, która zapewnia ostrość widzenia w jednej odległości. Zazwyczaj jest to dystans, co oznacza, że ​​pacjent będzie potrzebował okularów do czytania lub bliskiej pracy. Monofokalne soczewki są najbardziej standardowym wyborem i najczęściej stosowane przy zabiegu usunięcia zaćmy.
  • Drugim rodzajem są soczewki multifokalne, które umożliwiają widzenie zarówno na bliską, jak i dalszą odległość. Są to często stosowane soczewki u osób, które nie chcą używać okularów po zabiegu usunięcia zaćmy.
  • Innym rodzajem soczewki wewnątrzgałkowej są soczewki akomodacyjne, które zmieniają swoją krzywiznę w zależności od odległości obiektu, na który patrzymy. Pozwala to na widzenie w różnych odległościach bez konieczności noszenia okularów.
  • Ostatnim rodzajem soczewki są soczewki toryczne, które są stosowane u pacjentów z astygmatyzmem. Soczewki te mają różne siły refrakcji w różnych płaszczyznach, co pozwala na korygowanie nieprawidłowości krzywizny rogówki oka.

Poprawa ostrości widzenia z wykorzystaniem soczewek wewnątrzgałkowych

Zabieg usunięcia zaćmy z zastosowaniem soczewki wewnątrzgałkowej to bezpieczny i skuteczny sposób na przywrócenie ostrości widzenia. Wybór odpowiedniego rodzaju soczewki wewnątrzgałkowej zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i zawsze powinien być dokonywany przez doświadczonego specjalistę.

Call Now Button