fioletowe oczy

Fioletowe oczy u ludzi

Fioletowe oczy są jednymi z najrzadszych kolorów oczu na świecie. To wyjątkowe i tajemnicze zjawisko jest spowodowane brakiem melaniny, czyli pigmentu, który nadaje kolor skórze, włosom i oczom. Kolor oczu jest określany przez ilość i rodzaj pigmentu zawartego w tęczówce. Im więcej melaniny, tym ciemniejszy jest kolor oczu. Fioletowe oczy występują, gdy ilość melaniny w tęczówce jest bardzo niska, a światło odbijające się od tęczówki i siatkówki oka ujawnia odcień fioletowy.

Brak melaniny w tęczówce oka

Ludzie z fioletowymi oczami są bardzo rzadko spotykani i zwykle pochodzą z Ameryki Południowej lub Północnej. Są to zazwyczaj jednostki, u których występuje połączenie dwóch rzadkich genów, które kontrolują produkcję melaniny w organizmie.

Chociaż fioletowe oczy są fascynujące i unikalne, istnieją również pewne ryzyka zdrowotne związane z tym rzadkim kolorem oczu. Ludzie z fioletowymi oczami mogą być bardziej wrażliwi na światło i mają większe ryzyko wystąpienia chorób oczu, takich jak jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej. Pomimo tych ryzyk, fioletowe oczy są nadal uważane za jedne z najpiękniejszych kolorów oczu na świecie. Ich unikalność i rzadkość przyciągają uwagę i zainteresowanie wielu osób, czyniąc je cennym i wyjątkowym celem dla badaczy genetyki. Fioletowe oczy miała znana hollywoodzka aktorka Elizabeth Taylor.

Call Now Button