operacja zaćmy

Nowe techniki w leczeniu zaćmy

Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki pacjenta i wszczepieniu nowej, sztucznej. Przed operacją pacjent przechodzi serie pomiarów niezbędnych do oszacowania mocy soczewki. W większości przypadków dąży się do osiągnięcia emmetropii i uniezależnienia pacjenta od konieczności używania okularów. Producenci soczewek i urządzeń pomiarowych prześcigają się w tworzeniu nowych technologii mających na celu udoskonalenie i zwiększenie dokładności pomiarów, co bezpośrednio przełoży się na lepsze wyniki pooperacyjne. W ostatnim czasie pojawiły się nowoczesne soczewki Light Adjustable Lens firmy RxSight charakteryzujące się tym, że ich ostateczną moc można ustalić już po wszczepieniu do gałki ocznej. Dzięki temu udaje się uzyskać pożądaną moc refrakcji układu optycznego oka i pozbycie się wady wzroku.

Część optyczna soczewki jest zbudowana z silikonu wrażliwego na promieniowanie UV. Soczewka zawiera pewną pulę wolnych monomerów. Po zabiegu w warunkach ambulatoryjnych za pomocą promieniowania UV dochodzi do procesu ich polimeryzacji, dzięki czemu możliwe są niewielka zmiana kształtu implantu i uzyskanie pożądanej mocy. Chirurg okulista ma możliwość doprecyzowania wartości sfery lub cylindra w zakresie 2-3 dioptrii. Ta soczewka wydaje się szczególnie przydatna u pacjentów po zabiegach refrakcyjnych, gdzie przedoperacyjne wyliczenie dokładnej mocy soczewki jest bardzo trudne.

Wymiana zmętniałej soczewki

Operacja zaćmy Kraków

Procedura usuwania zaćmy i implantacji soczewki IOL jest taka sama, jak w przypadku wybrania „zwykłej” soczewki jednoogniskowej. Po zabiegu pacjenci otrzymują okulary ochronne z filtrem UV, które koniecznie trzeba nosić, aż do momentu zakończenia leczenia. Nie stosowanie się do zaleceń może spowodować niekontrolowane zmiany w soczewce typu Light Adjustable Lens.

 

operacja zaćmy procedura

Wyjątkowość soczewki Light Adjustable Lens polega na tym, że po wygojeniu oka pacjent wraca do okulisty na wizytę kontrolna podczas, której specjalne urządzenie nieinwazyjnie dostarczy światło UV do soczewki i powoduje jej dopasowanie do oka. Pacjent przechodzi serie 2-4 zabiegów świetlnych, każdy trwający około 90 sekund co 3 dni. Po 24 godzinach od ostatniego zabiegu naświetlenia nie jest możliwe dokonanie żadnych zmian we wszczepionej soczewce. Po tym czasie można zdjąć okulary ochronne i cieszyć się swoim nowym wzrokiem.

Jeżeli interesuje Was operacja zaćmy bez kolejki na NFZ w Krakowie zapraszamy do kontaktu.


Chirurg Okulista Kraków

Call Now Button