badanie wzroku w celu wczesnego wykrycia alzheimera

Badanie wzroku w celu wczesnego wykrycia Alzheimera

W Washington University School of Medicine w St. Louis naukowcy stwierdzili oznaki choroby Alzheimera w oczach pacjentów, co potencjalnie daje możliwość nieinwazyjnego i szybkiego testu na tę chorobę. „Ta technika ma ogromny potencjał, aby stać się narzędziem przesiewowym, które pomaga zdecydować, kto powinien przejść droższe i inwazyjne testy w kierunku choroby Alzheimera przed pojawieniem się objawów klinicznych” – powiedział dr Bliss E. O’Bryhim, jeden z badań autorzy ukazujący się w czasopiśmie JAMA Ophthalmology. „Mamy nadzieję, że wykorzystamy tę technikę do zrozumienia kto gromadzi w mózgu nieprawidłowe białka, które mogą prowadzić do rozwoju choroby Alzheimera”.

Zgłaszając się do JAMA Ophthalmology, zespół wykorzystał optyczną koherentną tomografię (OCT), aby przyjrzeć się siatkówkom 30 starszych osób dorosłych bez objawów choroby Alzheimera. Ci sami pacjenci przeszli badania PET i nakłucie lędźwiowe w celu pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego. Około połowa grupy miała wyższą liczbę amyloidów i białka tau niż normalnie, co wskazuje na ostateczny początek objawów choroby Alzheimera. Ci sami pacjenci mieli cieńsze siatkówki, co zostało wcześniej odkryte podczas sekcji zwłok byłych chorych na Alzheimera.

Zespół Washington University wykorzystał moduł, który wykrywa czerwone krwinki przemieszczające się przez siatkówkę -angioOCT. To dało im wgląd w charakterystykę przepływu krwi, która wykazała, że ​​ci pacjenci, u których zwiększyła się ilości białek związanych z chorobą Alzheimera w swoich ciałach, mieli również powiększaną centralną część siatkówki, gdzie nie ma naczyń krwionośnych.

Badanie wzroku Kraków

Leczenie chorób oczu

Chociaż potrzeba więcej badań, aby zweryfikować te wyniki, jest realna nadzieja, że ​​Alzheimera można wykryć na długo przed pojawieniem się objawów bez konieczności wykonywania przez pacjenta obciążających procedur, takich jak nakłucie lędźwiowe w celu pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego.

Via: Washington University School of Medicine…
JAMA Ophthalmology: Association of Preclinical Alzheimer Disease With Optical Coherence Tomographic Angiography Findings…

Call Now Button